TR: +90 534 728 99 99
BY: +375 25 925 08 86

Minsk

Minsk Hakkında. 

Minsk Resmi Sitesi http://www.minsk.com.tr firmamıza aittir.

Company Sevindik olarak; Kente hizmet ; Geleceğe yatırım yapıyoruz.

Beyaz Rusya Minsk; Dünyanın en yaşanılabilecek başkentler arasında gösterilmektedir.

Minsk; genç nüfusu yoğunlukta heyecan dolu muntazam şehir mimarisi ile dikkat çeken kozmopolit bir şehir.

Beyaz Rusya Minsk şehirinde; karasal iklim hakimdir. Ülke genelinde Resmi kayıt verilerine baktığımızda ise; Beyaz Rusya Cumhuriyetinin Resmi dili her ne kadar Belarusça olarak gözükmekte olsa bile; Beyaz Rusya yerli halkı sadece temiz; net bire bir Rusya ile orijinal Rus aksanı ile aynı Rus dilini günlük hayatlarında kullanmaktadırlar.

Minsk şehrinde her zaman yeni mekanlar dikkati çekiyor.

Minsk; çok sayıda parkları ve coşku dolu eğlence ortamı ile yeşil bir şehir Minsk.

MinskRusça Kursu için Beyaz Rusya'ya gelecek adaylarımız; Belarusça dilini Halk otobüslerinde şehiri geziyorken; okula gidiyorken; (istasyon duraklarının hepsinde yapılan durak isimleri anonsları esnasında isitmis olacaksınız.

Beyaz Rusya'da anons haricinde ise; ancak bazı tabelaların yazılışları hem Rusça hem Belarusça olarak 2 dilde birlikte aynı anda göreceksiniz, okuyacaksınız ve Rusça egitiminiz devam ederken zaman içinde sizlerde çok rahat bir şekilde her hangi bir tabela okumak istediğiniz takdir de Belarusçamı ? Rusça mı ? yardım almaya gereksinim duymaksızın anlayabileceksiniz ;ancak bu söz konusu durum sadece tabelalar ve anonslar dışında resmi kurum binalarının da giriş - çıkış ana giriş kapıları , kat aralıklarında kurallar hakkında detaylı bilgileri %100 olmasada kısmende olsa Belarusça ve Rusça karışık olma ihtimali olabilmekte ; ancak Belarus Cumhuriyetinde günlük hayatta konuşulan lisan Rusya ile aynı aksanlı temiz Rusça konuşur.

Beyaz Rusya'da Rusça öğrenenler için bir sıkıntı olmadığını özellikle berlirtmek ister, bir problem teşkil edecek olsaydı; en başta bizler Rusçayı öğrenemezdik.

Minsk; şehir merkezinde en bilinen halk pazarı kamarofka olarak adlandırılan pazardır. Kamarofka halk pazarı pazartesi haricinde haftanın tam 6 günü hizmet vermektedir. Kamarofka halk pazarı başkent minsk merkez noktalarından yakuba kolosa metro istasyon durağına 2 dakikalık yürüyüş uzaklığındadır.

Minsk; şehir merkezinden her 20 dakika da nemiga bölgesinden kalkan beyaz dolmuşlar tek vesayet ile ile yaklaşık 25 dakika süren en büyük halk pazarlarından biri olan expobell pazarına ve hemen bitişiginde konumlanmış olan bigz alışveriş merkezine ulaşabilirsiniz.

Beyaz Rusya yerli halkı Rusya'da olduğu gibi günlük hayatta temiz Rus aksanı ile Rusça konusmaktadırlar ve yabancı öğrencilerin Belarus Minsk Rusça Kursu veya fakülte okumak icin Rus dili aktif kullanılmasının dışında; Beyaz Rusya´nın başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere özellikle eğitim alanındaki Rusça Kursu ve fakülte eğitim - öğrenimi ücretleri çok makul denecek seviyelerde olması , bunun yanında başka en önemli konuların başında gelen güvenlik nasıl sorusuna cevaben; her konuda en rahat takılabileceğiniz tek ülke olarak ön sıraya çıkmış bulunmaktadır. 

Beyaz Rusya; diğer sovyetler birliği ülkeleri arasında güvenlik açısından ilk sırada yer almaktadır.

Beyaz Rusya; 2014 senesi 9 Mayıs - 25 Mayıs tarihlerinde dünya Hokey Şampiyonası organizasyonu gerçekleşmiş olup, bu organizasyon vesilesi ile Beyaz Rusya başkent Minskte hizmet vermekte olan mevcut otel sayısında çok fazla artış olmasının haricinde, mevcut hizmete açık olan otellerin tamamı ise devlet tarafından kapsamlı detaylı tadilattan geçirilmiş ve toplu taşıma araçlarında İngilizce anonslarda devlet tarafından hizmete başlatılmıştır. Beyaz Rusya´da yerli halk sadece Rusça konuşmaktadır. Rusya ile aksanı aynıdır.

Beyaz Rusya başkent Minsk bağımsızlık anıtı ploşça peramogi semtinde yer almaktadır ; bağımsızlık anıtı ; anlaşmalı olduğumuz Üniversitelerden Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesine sadece 1 dak´lık yürüme mesafesinde konumlanmıştır. Belarus başkent Minsk´te yeni yeni sürekli açılmaya başlanan alışveriş merkezleri açılmakta; başlıca olanları ; zamok (şato) , Galileo olmak üzere ; Belarus halkı  yapımı devam eden 2016 yılı içerisinde hizmete açılacak olan alışveriş merkezlerini beklemekteler.

Beyaz Rusya Minskte merkez bölgelerden olan Yakuba Kolasa mevkiinde bulunan LİDO restaurant menüsünden yer alan bütün yiyecek - içecek ücretleri diğer restoranlara nazaran daha makul olarak ön plana çıkmakta. 

Belarus başkent Minskte sayıca çok fazla cafe ; casino ; park ; göl ; yürüyüş , koşu parkurları yer almakta; Belarus Başkent Minsk´i Moskova ve Kiev ile kıyaslamayın; Minsk için yazlık sayfiyelik tanımlaması yapabiliriz. Minsk ; nüfus yoğunluğuna sahip olmayan , güvenli , sakin , yaşanılası şehirler arasında olduğunu net olarak ifade edebiliriz.

Belarus yerli halkı fast food kültürüne çok sevmekteler ; ancak ülke genelinde Mc´Donald´s haricinde Burger King firmasının şubeleri de bulunmaktadır. Mc ´Donald´s şubeleri sayıca fazla bulunmakta ancak 24 saat açık olan 3 şubesi hizmet vermekte; bu durum ; Belarus ülke genelinde bütün mekanlarının büyük bir bölümü saat 23:00 itibari kapandığını düşününce güzel bir imkan olarak ön plana çıkmaktadır. Belarus´ta 23:00 sonrası için 7/24 açık cafelerin başlıcalari ise; Golden Coffee ; Union Coffee, Cafe Netto ; Din Noç Cafe ( yakuba kolasa ) semtinde Lido restaurantına ; kamarofka halk pazarına ; yakuba kolasa metro durağına yakın mesafede yer almaktadır.

Çok büyük bir bölgede ortak lisan olarak kullanılan Rusça Türkiye ilk etkilenen ülkeler arasında bulunmaktadır. 

Rusya ; Ukrayna gibi Rusça konuşulan ülkeler ile Türkiye arası vizelerin kaldırılmış olması, hem iş adamalrımız, hem de işlemlerin hızlıca yapılıp bitirilmesi adına avantaj sağlamış bulunmaktadır. Belarusa vize var iken daha önceden Türk Vatandaşları için Kısa Süreli giriş yapılabilmesi için 7 ( yedi gün) 250 $ gibi çok ciddi turistik vize alımı için ödeme yapılma zorunluluğu var idi. ancak bizim için bu kadar yüksek maliyetli vize ücreti bulunuyorken ; belaruslu bir vatandaşın tatil amaçlı ülkemize kısa süreli gelmek sitediğinde sadec 20 $ ödeyerek giriş yapabilmesine bir anlam mantık  yürütemiyorduk. Ancak devletimiz ; Beyaz Rusya Cumhuriyeti ile yapmış uzun görüşmeler sonucunda ; vizesiz girişlerin başlaması için bulunmuş olduğu girişimler başarılı olarak sonuçlanmış bulunmaktadır. 

2014 / 2 Haziran tarihinden itibaren Türkiye ile Belarus arası vizesiz giriş - çıkış ugulaması yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Beyaz Rusya'ya bundan sonra eğitim amaçlı gelmek isteyen öğrenci adayları, öğrenim öğrenci vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Beyaz Rusya Üniversiteleri :

Belarus Cumhuriyeti Başkenti Minskte ; Ülke nüfusunun 10 Milyona yakın olduğunu düşündüğümüzde ülkede sayıca çok fazla Devlet Üniversiteleri bulunmaktadır.